Jak se aktuálně stravuji

Na AIP jsem už tři měsíce a tak jsem se rozhodla napsat shrnutí svého současného stravování a zařazování.

Většinu mého jídelníčku tvoří zelenina různých druhů (vyjma lilkovitých) a maso. I u masa se snažím o co největší různorodost a tak jím každý týden dvě až tři porce ryb a mořských plodů (jedla bych je i častěji, ale uprostřed Evropy nejsou mořské ryby a plody zrovna nejlevnější surovinou), dvě až tři porce vnitřností (většinou ve formě játrové paštiky a tresčích jater) a zbytek je vepřové a hovězí, občas si dám i farmářské kuřecí. Někdy pro změnu připravím králíka, nebo jehněčí. Když není čas, nebo možnost si dát normální jídlo, tak si jako protein dám šunku, ale opravdu dobře si ji vybírám, nebo rybu z konzervy. Kupuji převážně farmářskou bez dusitanů a přídatných látek. Jím tedy převážně základní potraviny (prvopotraviny).

Ze začátku jsem byla opatrná a jedla prakticky jen maso se zeleninou a zdravými tuky a kokos (strouhaný, máslo a někdy i mouku). Postupně jsem zkoušela v omezené míře ovoce a objevila dobrý zdroj sušených nesířených švestek a meruněk. Mám moc ráda lyofilizované ovoce a tak jsem i to postupně přidala do jídelníčku. Tím ale vzniknul můj problém, se kterým se v současnosti snažím bojovat. Jím přemíru sušeného ovoce a tedy i velké množství fruktózy. Například u sušených švestek a meruněk tvoří fruktóza až polovinu obsahu cukrů, což znamená asi 20 g fruktózy na 100 g sušeného ovoce. Při AIP je maximální doporučené množství přijaté fruktózy za den 20 g. Její obsah v některé zelenině také není zanedbatelný, což si většina z nás asi moc neuvědomuje. Ovoce má samozřejmě i spoustu pozitiv, jako třeba vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty. Rozhodně tedy neříkám, že je ovoce špatné, ale při jeho konzumaci je třeba obezřetnost. Než sušené ovoce jako já, je lepší zařadit různé druhy bobulového ovoce, které je u nás bez problémů k dostání a je i jednoduché jej pěstovat.

Většinu mého pitného režimu tvoří voda, kterou jsem již dlouho zvyklá pít samotnou. Někdy přidávám i minerální vodu a tibi limonádu, o které napíši někdy příště. Jednou za čas si dám i úspěšně zařazenou kávu nebo rooibos.

Postupně zařazuji i další potraviny, ale o tom až v dalším článku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s