Mindfulness cvičení 2 – Body Scan

Pokud nevíte, co to mindfulness vůbec je a k čemu by vám mohlo být dobré, tak si nejprve můžete přečíst můj předchozí článek Co je minfulness a jak jej využít při AIP. Jestli že už jej znáte a uvažujete, že by možná bylo fajn s ním začít, tak se můžete podívat na cvičení 1, anebo se se mnou pusťte rovnou do cvičení 2.

Tentokrát vás provedu metodou Body Scan, tedy metodou Vnímání těla, která může být speciálně přínosná pro lidi s bolestmi různých částí těla. Nemusí se ale jednat jen o klasickou bolest, jako je třeba bolest kolene, ale i střevní problémy nebo bolesti žaludku. Na jednotlivé části těla a orgány se postupně zaměříte a budete je vnímat. Nesnažte se ale dávat si nějaké cíle, jako třeba zbavím se bolesti hlavy. To by vás naopak stresovalo a nedovolilo se zcela odevzdat vnímavosti.

Tak jako v prvním cvičení si najděte vhodný čas, místo a polohu (více viz cvičení 1). Pokud všechny tyto tři aspekty máte, tak se můžete pustit do samotného Vnímání těla:

  1. Zavřete oči uvolněnými víčky. Pokud vám nevyhovuje mít víčka úplně zavřená (tak jako mně), tak je nechte mírně pootevřít, ale pohled nechte rozostřený a nesledujte jej, neupírejte se na něj. Místo toho používejte „vnitřní zrak“ svého těla.
  2. Zaměřte se na svůj dech a chvíli jen vnímejte, jak se nadechujete a vydechujete bez námahy a jak dech funguje sám o sobě. Dech by měl samovolně „proudit do břicha“, které se bude klidně nafukovat a splaskávat. Sledujte vzduch, jak proudí nosem až do plic a potom zpět. Snažte se při tom svůj dech neovlivňovat, není třeba jej prohlubovat, ani zpomalovat. Nechte jej tak, jak je a jen jej sledujte. Někomu pro začátek postačí i jen toto jako samostatné cvičení a je to tak v pořádku.
  3. Jakmile to pro vás bude vhodné, tak přesuňte svou pozornost k prstům a chodidlu jedné nohy. Pozorujte, jaké pocity v této oblasti cítíte. Je tam nějaká bolest, tlak, pnutí, nebo jiný pocit, třeba teplo? Nesnažte se s danými pocity nic dělat, jen je pozorujte a prodýchávejte je. Nesnažte se dané pocity nějak ovlivňovat, soudit je (nebo sebe za ně), ani emočně zařazovat, jen si uvědomujte, že tam jsou.
  4. Jakmile jste připravení, tak tuto část těla svou pozorností opusťte a přesuňte se na další. Tento přesun nedělejte násilně, ale pozvolně až ve chvíli, kdy se na to budete cítit.
  5. Postupně tímto způsobem projděte celé své tělo, od chodidel po vršek hlavy.
  6. Poté přesuňte svou pozornost zpět ke svému dechu a chvíli u něj ještě setrvejte.
  7. Poté dech mírně prohlubujte s každým dalším nádechem.
  8. Pomalu otevřete oči a postupně začněte zaostřovat pohled.
  9. Postupně se vraťte k plnému vnímání svého okolí.

Pokud vám v průběhu myšlenky utečou jiným směrem, tak si z toho nic nedělejte, povšimněte si, kam se přesunuly a poté je opatrně přesuňte zpět k části těla, kterou jste pozorovali naposledy. Nebojte, to, že se vám myšlenky toulají, neznamená, že to děláte špatně! Je to naprosto běžný jev, který je ovlivněn různými efekty, jako je například únava, zážitky z prožitého dne a podobně.

Je naprosto přirozené, že u části těla, kde cítíte problém, se budete potřebovat zdržet déle. Nechte si vždy tolik času, kolik zrovna potřebujete. Nečekejte, že bolest zázračně zmizí, spíš se ji naučíte vnímat jinak a nesoudit ji.

Zkuste metodu Vnímání těla zařadit do svého denního režimu a uvidíte, jaké přínosy se objeví zrovna u vás.

Hlavně nezapomínejte, že meditace a mindfulness není o perfekcionismu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s