Co je to mindfulness a jak jej využít při AIP?

Mindfulness, do češtiny překládané jako uvědomění, nebo také vědomé pozorování, vychází z budhistické psychologie. Je technikou používanou v psychoterapii pro zklidnění a vnímání sebe sama v daném okamžiku. Základem je vnímání a prožívání daného okamžiku bez jeho hodnocení, s otevřeností, neulpíváním a neusilováním.

Předchozí věta vám může znít moc ezotericky, ale časem pochopíte, jak je to myšleno. AIP není jen o stravě, ale i zvládání stresu a vnímání sebe sama.

Jak vám mindfulness pomůže?

Vědomé pozorování vás postupně naučí lépe rozpoznávat signály vašeho těla, což vám umožní na ně například dříve reagovat a pracovat s nimi. Například vám umožní si dříve všimnout tenze v zádech, nebo v okolí žaludku, kterou pak můžete vědomě uvolnit. Zároveň se naučíte, že tato daná tenze u vás znamená strach a umožní vám s ním pracovat dřív, než se rozroste a třeba vás i paralyzuje.

Dále vás naučí porozumět souvislostem mezi vašimi myšlenkami, pocity a chováním. Už jen myšlenka na to, že budu muset promluvit před lidmi, mi způsobuje stres a nervozitu. Začnu se obávat toho, že zapomenu, co jsem chtěla říct, nebo se do toho zamotám. To jen zvyšuje stresovou reakci, která mě pak čeká ve chvíli, kdy budu opravdu muset promluvit.

Při vědomém pozorování pochopíte, že vaše myšlenky a z nich vycházející pocity, nejsou vždy objektivním popisem situace. Jsou ovlivněny aktuální situací, zkušenostmi, nebo fantaziemi. Je třeba si uvědomit, že dané myšlenky mají své důvody a mají jak začátek, tak i konec. Nesnažit se jich zbavovat, ale přijmout je tak jak jsou a pak je nechat odejít.

Pro lidi s chronickým onemocněním bývá stres jedním z nejsilnějších spouštěčů. Mindfulness umožňuje dřívější rozpoznání signálů, které nám tělo dává při stresu a nepohodě. Čím dřív signály rozpoznáme, tím dříve můžeme s aktuálním stavem pracovat a tím dříve se dostaneme zpět do pohody.

Obecně nás vědomé pozorování naučí sledovat psychické i fyzické reakce našeho organismu na určité podněty a to je při AIP důležité obzvlášť v zařazovací fázi.

V dalších článcích vám představím mindfulness „cvičení“ a možná vás některé zaujme a zařadíte jej do své rutiny.

1 komentář: „Co je to mindfulness a jak jej využít při AIP?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s