Co a k čemu je GAPS dieta

Právě se díváte na první článek ze série o různých zdravotních dietách, protokolech a životních stylech, který je věnován GAPS dietě. Na konci série bude článek shrnující základní informace o jednotlivých dietách, jejich vhodnosti pro různá onemocnění a případné možnosti jejich propojení s AIP. A teď už tedy o GAPS.

Jedná se o terapeutickou dietu/protokol vytvořenou Dr. Natashou Campbell-McBride založenou na SCD (Specific Carbohydrate Diet). Ta byla vytvořena v padesátých letech Dr. Sidney Hassem a je založená na poznatku, že narušené fungování zažívacího traktu znemožňuje správné štěpení určitých druhů sacharidů (hlavně škrobů). Ty pak živí nesprávnou mikroflóru v zažívacím traktu, což vede k dalším zažívacím problémům.

Jako matku dítěte s poruchou autistického spektra zaujala možnost propojení zažívacího traktu (gut) a fungování psychiky (psychology). SCD mírně přizpůsobila svým představám (hlavně zaměření na nutričně výživnou stravu) a vyzkoušela ji na svém synovi. O několik let později už u něj autismus pozorován nebyl. Po svém úspěch tuto dietu jako neuroložka a dietoložka doporučila i dalším rodičům dětí s poruchami autistického spektra a opět s úspěchem. Svůj přístup pak publikovala v knize GAPS: Gut and Psychology Syndrome, zaměřené na využití GAPS diety pro psychická onemocnění. Později vydala další knihu o využití GAPS pro další chronická onemocnění (například AI onemocnění a hormonální problémy).

Tato dieta se vyhýbá polysacharidům, cukrům i mléčnému cukru (laktóze) a přídatným látkám. Naopak se zaměřuje na kvalitní maso a tuky (kokosový olej, máslo, ořechy), naprostým základem pak jsou vývary a kvašené potraviny (zelenina). Na rozdíl od některých dalších diet klade velký důraz i na způsob úpravy potravin (hlavně dušení a vaření) a to vzhledem k jejich stravitelnosti.

GAPS dieta má dvě hlavní části a jedno následnou. První částí je takzvaná Úvodní dieta, jejímž cílem je vyléčit propustnou střevní stěnu a vyrovnat mikrobiom. Úvodní dieta má šest fází, kdy v první se začíná hlavně na vývarech, mase včetně chrupavek, vnitřnostech a zeleninových polévkách (z povolené zeleniny a vývaru). V dalších fázích se po malých množstvích postupně přidávají další potraviny, až se dojde k druhé části, tedy k Plné dietě.

Délka jednotlivých fází Úvodní diety je individuální a je třeba sledovat reakce vašeho organismu a jeho léčení. Většinou však jednotlivé fáze trvají několik dní, až dva týdny. Plnou dietu se pak doporučuje držet alespoň dva roky (což není zrovna málo, ale léčení holt trvá), ale může být držena i trvale. Po ní může navazovat zařazování v GAPS vynechaných potravin.

Hodně lidí asi odradí právě výhled na takhle dlouhý čas, ale i striktnost Úvodní diety. Zacelení střevní stěny a vyrovnání mikrobiomu však pomůže každému z nás, ač ne vždy je nutná takto silná dieta.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s