Je pohyb opravdu tak důležitý?

Pro někoho je pohyb závislost, pro jiného nutné zlo a pro dalšího nejhorší nepřítel. Ať už se nám to líbí, nebo ne, měl by být součástí životního stylu každého z nás. Ale co všechno nám dává a co nám třeba může i brát?

Mnoho z nás vnímá cvičení jen jako způsob, jak spálit kalorie a pak nemít špatný pocit, když si dáme k jídlu něco navíc. Díky cvičení a pohybu obecně se v těle děje mnohem víc pozitivních věcí.

Výhody, které nám cvičení přináší:

Posílení těla

Díky pravidelnému cvičení svaly posilují a stávají se odolnější. Při cíleném silovém tréninku i nabývají na objemu. Větší množství svalů zároveň zrychluje metabolismus. Nejde ale jen o svaly, které jsou pro nás většinou očividné. Zároveň se cvičením totiž posilují i kosti, klouby i šlachy. Zvyšuje se jejich hustota, čímž se stávají odolnější proti poškození. A to je velice důležitý aspekt hlavně ve vyšším věku, kdy se hustota kostí naopak samovolně snižuje.

Zrychlení metabolismu a regulace hormonů

Nejen že pohyb zvýší spotřebu glukózy, která je potřebná pro svalovou práci a tím reguluje její metabolizmus – zlepšuje citlivost na inzulin. Zároveň zlepší rozvádění krve po celém těle, čímž podpoří její okysličování a zároveň rozvod vitamínů, minerálů, hormonů a dalších látek do potřebných orgánů.

Snížení chutí a hladu

Pohyb kromě dalších hormonů pomáhá regulovat i hormony hladu jako leptin a ghrelin. Tím snižuje náš pocit hladu a následně i množství jídla, které spořádáme. Zároveň pohyb působí i na naši psychiku, čímž nám pomáhá upřednostnit zdravé jídlo před nezdravým. Když cvičím, tak mám pak tendenci si připravit zdravé vyvážené jídlo, místo dát si nějakou nezdravou dobrotu. Když už cvičím, tak si to přeci nebudu kazit 😀

Stres management

Tak jako další hormony, pohyb reguluje i stresový hormon kortizol. Rozumné množství pohybu nám tak pomáhá odbourávat stres a tím i snižovat záněty v těle a napomáhat organismu v léčení. Méně stresu nám zároveň umožní lépe spát a obecně zvládat psychickou stránku života.

Zlepšení kvality spánku

Pohyb nám dále umožňuje regulovat hormony spojené se spánkovým (cirkadiánním) rytmem a tedy rychleji usínat, spát déle a kvalitněji. Proto se po probuzení další den cítíme odpočatější a plní sil. Je ale třeba si dopřát dostatek spánku.

Zlepšení trávení

Nejen že cvičení napomáhá pohybu střev a tím i trávení, ale zdá se, že napomáhá i regulaci mikrobiomu v našich střevech.

Když se na předchozí podíváte, tak si můžete všimnout, že je všechno provázané. Regulace kortizolu snižuje záněty, napomáhá léčení a zároveň pomáhá lépe spát. Kvalitní spánek napomáhá regulaci hormonů hladu. Silnější (a vyrýsovanější) tělo nám dává lepší psychický pocit ze sebe sama, čímž zlepšuje naši náladu a chuť do dalšího cvičení, lepšího stravování a dodržování dalších věcí.

Cvičení ale může mít i odvrácenou stránku. Pokud bude naše cvičení nepřiměřeně dlouhé, nebo náročné, může docházet k nadměrnému vylučování kortizolu, narušovat dalších hormonálních pochodů, či narušení mikrobiomu střev. Nadměrné cvičení, zvláště v pozdějších večerních hodinách, může způsobit problémy s usínáním. Tím pádem může dlouhodobé přetěžování způsobovat nejen zranění, ale i zhoršení příznaků autoimunitních (i dalších) onemocnění, případně zpomalení léčby.

Je tedy naprosto zásadní zvolit pohyb/cvičení, které odpovídá vašemu aktuálnímu zdraví a kondici. Velmi důležitá je taky frekvence a pravidelnost. Pokud se jednou za týden zničíte v posilovně, tak svému tělu jistě moc nepomůžete. Vhodnější je každý den věnovat třeba půl hodiny rychlejší chůzi, jízdě na kole, józe, ale i práci na zahradě, nebo úklidu bytu. Pro někoho může být jako cvičení i jen obejít blok, nebo vyluxovat celý byt. Netrapte se tím, pokud jsou pro vás i běžné činnosti náročné. Je to váš aktuální stav, na kterém začínáte. Jak se bude tělo léčit, tak vám dovolí víc a víc aktivit a postupně se propracujete třeba i k rekreačnímu sportu. Jen to nevzdat a po malých krůčcích se posouvat dál.

Jako v jídle i v pohybu je potřeba různorodost. Jiné druhy pohybu zapojují různé svalové skupiny a dávají nám jiný pocit. Při některém cvičení se musíme plně soustředit, při jiných můžeme nechat hlavě volnost a v průběhu si třeba utřídit myšlenky. Když si třeba půjdete ven hrát s dětmi, nebo se psem, tak i zlepšíte svoje vztahy a to se počítá dvakrát.

  • Najděte si aktivitu, která vám bude vyhovovat a bude vás bavit.
  • Každá trocha aktivity, je lepší než žádná.
  • Po cvičení si dopřejte dostatek odpočinku a výživově hodnotného jídla.
  • Poslouchejte své tělo, ono vám samo řekne, co potřebuje.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s