Nebojte se vnitřností

To se sice lehko řekne, ale hůř udělá. Pokud se o stravu trochu zajímáte, tak jistě víte, že vnitřnosti jsou plné látek potřebných pro náš organismus a měly by být zařazovány do naší stravy. V případě AIP se uvádí dokonce tři a více krát týdně. I pro mě to znělo šíleně, protože se pod vnitřnostmi představím hlavně specifickou strukturu jater v omáčce. To je jedna z mála věcí, kterou pozřu jen v nejhorším případě. Naopak můj muž je miluje, ale chudák si je musí dávat jedině v menze nebo restauraci.

V AIP jsou vnitřnosti do stravy zařazovány díky vysokému obsahu vitamínů (A a D, které jsou v případě autoimunitních onemocnění velmi důležité, ale i vitamíny skupiny B) a minerálů (draslík, hořčík, měď, fosfor, železo a další). Přičemž jejich biodostupnost je z těchto zdrojů vysoká. Dále mají odlišné složení aminokyselin oproti svalovým bílkovinám.

Kvůli AIP se postupně zaměřuji na různá vylepšení svého jídelníčku, ale i života obecně. Dávkuji si to po lžičkách a tak se vždy zaměřuji na implementování jedné věci a tentokrát je to zavedení vnitřností do mého jídelníčku.

A tak jsem hledala cestu nejmenšího odporu s tím, že časem si na vnitřnosti třeba zvyknu. Jako první krok jsem zkusila přidat konzervu tresčích jater do směsi mletého masa se zeleninou. První lžíci jsem ochutnávala se strachem, ale nakonec jsem je snědla celé bez problémů. Vůbec nechutnaly, jako játrová omáčka z dětství J Byly jemné a ne moc výrazné. Fajn, první seznámení proběhlo v pohodě.

Dalším krokem byla domácí játrová paštika. Před časem jsem se ji naučila na kurzu Nízkosacharidového občerstvení a byla fajn. Tam už jsou játra cítit víc, ale nic hrozného to není a lze jí různorodě dochucovat. Původní recept jsem si ale vzhledem k eliminační fázi diety musela upravit, čímž vznikl úplně jednoduchý recept.

Používám kuřecí nebo kachní, která jsou jemnější, ale je s nimi při čištění trochu víc práce.

Delicious pate in a bowl and on sandwiches on the table with tomatoes and cucumbers
dcompfight.com

AIP Játrová paštika:

1 větší cibule
500 g drůbežích jater
100 g sádla
sůl dle chuti
bylinky

Postup:

Není na tom nic složitého a za pár minut je hotovo.

Cibuli nakrájím na kostičky a nechám pomalu zesklovatět na troše sádla. Někdy ji opeču do zlatova.

Přidám očištěná játra na stejnoměrné kousky, která opeču ze všech stran a bylinky. Stačí pár minut, aby játra zůstala šťavnatá. Když do nich zatlačíte prstem, nebo vařečkou, tak by měla trochu pružit. Pokud si nejste jistí, tak jeden kousek rozřízněte. Uvnitř by měl být růžový, ale rozhodně ne syrový.

Nechám vše chvilku zchladnout a přesunu do mixéru, kam přidám ještě trochu čerstvých bylinek, sádlo a sůl. Vše nechám chvilku mixovat a pak ochutnám. Většinou ještě dosolím, protože v tuto chvíli by měla být paštika trochu slanější, než chcete výslednou chuť, až zchladne, tak se slanost mírně potlačí.

Poté už jen stačí přemístit do čisté sklenice a je hotovo.

Tipy:

Pokud mám zbylé sádlo po pečení kachny, tak ho ráda používám, dodá na chuti.

Paštika vydrží v lednici tak pět dní, ale většinou se stejně sní rychleji J Jestliže ji plánujete uchovávat déle, tak rozpusťte trochu sádla a to nalijte na povrch paštiky ve sklenici, tím ji „zavíčkujete“ a vydrží vám déle.

Jelikož potřebuji chuť jater ještě víc stáhnout, tak po rozmixování přidávám na malé kousky nakrájené sušené švestky. Jen je třeba si pozorně vybrat zdroj švestek, aby neobsahovaly oxid siřičitý a nebyly stříkané.

3 komentáře: „Nebojte se vnitřností

    1. Dobrý den Kamilo,
      popravdě, já si ji většinou nemažu na nic, ujídám jí lžičkou 🙂 Ale dovedu si ji představit třeba na plátku pečeného batátu, listu salátu, plátku okurky, nebo jablka. Případně lze upéct krekry, ale to bych viděla spíš na nějakou slavnostní událost.

      To se mi líbí

  1. ahoj,napíšu Vám jeden recept z jater kuřecích.Játrá nakrájíte na plátky bez těch žilek,to očistíte,dáte na pánev na olej nebo máslo,a trochu osmažíte,přidáte na malé kostičky jablko-nemusíte čistit slupku,jídlo tím získá nakyslou chuť a na kostičky cibuli,můžete přidat brendy a pod,já nedávám nic,teda žádný alkohol,počkáme až játra změknou a přidáme zakysanou smetanu na zahuštění , množství záleží na vás,3-4 lžíce i více,záleží na tom kolik máte jater, osolit a opepřit,můžete trochu červené papriky,někdy dávám někdy ne,česnek nedávám,Láhodné a zvláštní ,úplně jiné než klasická omáčka,mě k tomu chutnají chlebové topinky na sucho opečené v toustovači.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s